leftleftright
Login:
Heslo:

Kostýmy

Základ, civilní oděv

Univerzálním kusem oděvu, který snadno, rychle a levně stvoříte, aniž byste se museli učit šít a jinak trpět, je chitón. V následujících návodech si jej můžete vytvořit krok po kroku. Návody obsahují spoustu barevných obrázků.

Obutí

Možností obutí (či neobutí) je několik, jednoduchou volbou je vzít si sandále nebo být bos. Nejsme psi, na podrážku vám koukat nebudem - starověké Řecko je věčnou inspirací návrhářů, takže takhle na konci léta najdete ve výprodeji spoustu vhodné obuvi. Varianta bez botů je na Curii Vitkov možná, přinejmenším je schůdná pro zkušené bosé jedince, ale městským chlapcům a dívkám ji nedoporučujeme.

Motivační článek se chystá, prozatím uveřejníme obrázkovou dokumentaci Návod na výrobu řeckých sandálů. A děkujeme Melkelovi!

Výstroj do bitvy

Zajděte si na odkaz Výstroj

Slabozrakým je určen článek o brýlích.

Co není kostým

Co rozhodně nechceme vidět: Trička, tepláky (ani značkové), skupinové varkoče, kabátce, románské tuniky, gotické zbroje, fantasy příšery (vyjímky pro antické příšery) atd.
Pod kostýmem nesmí vyčuhovat žádné kalhoty, trička; součástí kostýmu nesmí být šátek (čelenka je něco jiného!). Mějte prosím na mysli, že v rámci dosažení dobovosti se vždy můžete svléknout - a myslete na to, kolik unese vaše vlastní důstojnost.

Barevné rozlišení

Národy nemají (oproti dávným ročníkům Tróje) své barvy, hlavním rozlišovacím prvkem je čelenka - pro achájce červená, pro trójské černá a pro nebojující bílá. Kdo má přilbu, pořídí si jiný doplněk v červené nebo černé barvě (ideálně chochol přilby). Čelenku si nejlépe přineste s sebou (určitě si ji uděláte krásnou), jinak ji vyfasujete u nás a ta bude obvzlášť olezlá (od roku 2006 jsem je neprala a nechtějte vědět, kde jsem je skladovala).