leftleftright
Login:
Heslo:

Typy přileb, chronologie

Na obrázcích najdete přilby použitelného typu, opět upozorňujeme na velký rozptyl projektu, tedy je velmi nevhodné poskládat jednotlivé kusy výzbroje bez vnitřní návaznosti. Snažili jsme se ukázat více typů přileb a ne jen spousty korintských přileb.
Až na první mykénský kus jsou všechny přilby vesměs bronzové, měly by být vycpané a povětšinou i zdobené chocholem.

Mykény, Trójská válka

Z mykénského období a z popisu v Homérovi se můžeme dočíst o kožených přilbách hustě pošitých umně poskládanými končími tesáky. Tato přilba je z Kréty, datace 1450-1300.

Archaické období

Přilba kegelského typu (podle německého Kegel, tedy kužel; neplést s kekelem) je datována přibližně do roku 700 a její výška je 21 cm a šířka 23, byla vyrobena z pěti dílů, materiál bronz. Tento druh přileb se nedochoval do 8. století.

Z kegelské přilby se vyvinyla tzv. Illyrská přilba, rozšířená na Peloponéském poloostrově v 7. stol., některé typy těchto přileb se používaly až do 5. století, poté už jen zřídka. Byla vyrobena ze dvou dílů. A šlo v ní lépe slyšet než v předchozí kegelské přilbě.

Evergreenem pro archaické období a rané klasické období je korintská přilba, vyobrazení hrdinové vlastní téměř bez vyjímky pouze tento typ přilby. Tato přilba je z 2. pol. 7. století, rozměry 22 cm na výšku, 22.5 cm na šířku.

Vyspělejší variantou korinstké přilby je exemplář z hrobky v Dendě, Jižní Itálie, 500-490, bronz.

Klasické období

Výroba bronzové korintské přilby, vyobrazení na váze z Antiphonu z roku 480. Povšimněte si nástrojů nad hlavou řemeslníka.

Na fresce z Helikarnassu z roku 350 je boj Amazonek a Řeků. Mužní hrdinové mají zvednuté přilby, aby byly vidět mužné obličeje.

Attická přilba z 5. stol. pochází z Athén, je vyrobena z bronzu, vpředu má stříbrnou hlavu satyra. Na rozdíl od korintských přileb má volné lícnice a chybí nánosník.

Chalkidská přilba z 5. století je také z bronzu, k tomu (lehce opadané) stříbrné zdrobení.

Bohatě zdobená thrácká přilba má na chocholu gryfa a pochází z roku 510. Jde opět o bronzovou přilbu o výšce 22 cm.

Jiná proslavená thrácká přilba z let 450-400 nalezena na jezeře Copais. Vpředu jsou vyražena písmen HIARON, což má znamenat posvátný.

V hrobce Filipa II. Makedonského, otce Alexandra Makedonského, je možné najít tuto přilbu. Pravděpodobně k ní náležel ještě jeden nebo dva chocholy, aby byl panovník dobře rozpoznatelný z dálky.

Odkazy na vhodné články

Upozornění

Článek je psaný pro účely projektu Trója, autorka neručí za správnost údajů a rozhodně nedoporučuje opisovat bez ověření pravdivosti. A jak najdete nějaké nesrovnalosti, dejte prosím vědět na adresu melian_et_curiavitkov.cz.

Všechny letopočty jsou pochopitelně př.n.l.