leftleftright
Login:
Heslo:

Typy štítů, chronologie

Na vyobrazeních je průřez nejoblíbenějšími štíty použitelnými pro náš projekt. Protože máme strašně velký rozptyl, doporučujeme vybrat si jedno konkretní období, ve kterém budete ladit všechny kusy výstroje a kostýmu.

Mykény, Trójská válka

Na této zlatem vykládané mykénské dýce z roku cca 1600 př. n. l. je lovecký výjev, při které bojovníci ozbrojení kopími se chrání dvěmi druhy štítů. Prvním je obdélníkový lehce vyklenutý štít. Druhý typ štít - osmičkový - lze na vyobrazeních potkat častěji. Je opět vyklenutý, na některých vyobrazeních má svislé břevno, ve kterém je zevnitř úchyt. Oba druhy štítů byly dřevěné, potažené zvířecí kůží.

Mykénští válečníci z roku 1200 jsou zde vyzbrojeni kulatými štíty s jedním výřezem.

Archaické období

Tzv. diptylské štíty mají dva výřezy. Byly poměrně obvyklé, zde jsou vidět na vyobrazení pohřbu na váze z roku 750 z Athén.

Slavné vyobrazení Achilla a Velkého Aianta hrající kostky je z vázy z Athén, rok 540. Hrdinové za sebe odložili své bohatě zdobené diptylské štíty. (Samozřejmě, na jiných vyobrazeních z jiné doby mají hrdinové jiné štíty, toto není směrodatné.)

Evergreenem mezi štíty je kruhový štít, kolem roku 1050 př. n. l. došlo k masovému rozšíření tohoto štítu, který byl vyráběn z tepaného bronzu. Na vyobrazení je vidět v rukou hoplítů (korintská váza, rok 700). Obvzlášť doporučuji věnovat pozornost zdobení štítů.

Profláknutá scéna z vázy z Athén, rok 540, ukazuje Achilla, když přemohl královnu Amazonek Pentheseleu. Oba mají velké vypouklé kruhové štíty.

Klasické období

Ať nemáme jenom kruhové štíty, zde je řecký válečník na athénské váze z roku 500.

Spartský důstojník Brasidas vyobrazený na této váze z roku cca 420 je vyzbrojený jako správný hoplíta. A držení štítu nám tu strká přímo pod nos. (A všimli jste si i čelenky, která mu svazuje kadeře, že ano?)

Na fresce z roku 350 (Halikarnassos) je vyobrazený boj Amazonek, Řeků a Peršanů. Povšimněte si vypouklých kruhových štítů, vynikne i jejich držení.

Odkazy na vhodné články

Upozornění

Článek je psaný pro účely projektu Trója, autorka neručí za správnost údajů a rozhodně nedoporučuje opisovat bez ověření pravdivosti. A jak najdete nějaké nesrovnalosti, dejte prosím vědět na adresu melian_et_curiavitkov.cz.

Všechny letopočty jsou pochopitelně př.n.l.