Uniforma a výstroj horalských regimentů

Základem uniformy horalských regimentů byl pléd se vzorem nazývaným Government Sett v zelené, černé a modré barvě. Granátníci oblékali pléd, do jehož vzoru byl vetkán tenký proužek v červené barvě. Obnošené plédy se přešívaly na kilty a v Americe byla koncem Francouzsko-indiánské války do kiltů oblečena většina řadových vojáků.

Přes košili se oblékala vesta z červeného sukna a na ni krátký kabát. Tento kabát se od kabátů britské řadové pěchoty lišil svojí délkou, absencí předních klop(revérů) a přidáním límce. Ten byl spolu s manžetami na rukávech v rozlišovací barvě regimentu - facing color, v případě Montgomerie's highlanders jde o tmavě zelenou. Na levé rameno kabátu se jehlicí nebo knoflíkem připínala volná část plédu. Na pravém rameni byl nárameník s knoflíkem, ...který zajišťoval závěsník meče. Vesta i kabát byly lemovány portou, která se u jednotlivých regimentů lišila. V průběhu války se v závislosti na změnách výstroje někdy lemování uniformy vypouštělo. Především u těch kumpanií, které byly převedeny do stavu lehké pěchoty.

Řadové kumpanie nosily na hlavě tradiční bonnet upletený z modré vlny s černou kokardou připevněnou na levé straně. Vojáci regimentů sloužících v Americe si nad kokardu našívali pruh medvědí kožešiny. Granátnické mitry byly vyrobeny z medvědí kožešiny s červeným předním panelem, na němž byl bílý panovnický monogram.

Vlasy si vojáci svazovali černou stuhou do copu dlouhého osm palců.

Namísto vysokých ochranných kamaší - gaiters používaných běžnými britskými jednotkami, horalé nosili kamaše nízké sešité z červeno-bíle kostkované vlněné látky, které se upevňovaly pod kolenem červenou stuhou. Na nohou pak běžné černé vojenské střevíce s mosaznou přezkou.

Uniforma seržantů a důstojníků měla stejný střih i styl, odlišovala se především kvalitnějším materiálem a některými dalšími distinkcemi. Jejich uniformy byly také lemované stříbrným prýmkem. Pouze před rokem 1760 nosili vyšší důstojníci na kabátu revéry v plukovní barvě a po tomto datu začali takovou úpravu nosit všichni důstojníci. Kaprálové a seržanti nosili na pravém rameni hodnostní označení - shoulder knot, kaprálové z bílé a seržanti ze stříbrné šňůry. Důstojníci na stejném místě nosili auiguilet upletený ze stříbrné šňůry. Dalším hodnostním označením důstojníka byl mosazný nebo stříbrný gorget zavěšený na hrudi stuhou v barvě regimentu, karmínová hedvábná šerpa nošená křížem přes prsa na levém rameni a důstojníci "amerických" regimentů nosili na bonnetu černé pštrosí pero.

Celou tuto uniformu doplňovaly sporan a dirk, které byly osobním majetkem a jejich provedení se lišilo podle sociálního postavení majitele.

Regimenty britské pěchoty byly ve Francouzsko-indiánské válce vyzbrojeny křesadlovou mušketou Brown Bess Long Land Pattern 1746. Všechny kumpanie Montgomerie's Highlandders byly od počátku vybaveny zkrácenou a odlehčenou verzí této pušky, v dobových zprávách nazývanou Carabine, kterou se v amerických koloniích vybavovaly především jednotky lehké pěchoty.

Náboje byly uschovány v dřevěném zásobníku nazývaném opasek s cartrigeboxembellybox. Ten byl na 9 nebo 18 patron, které kryl překlop z černé kůže s vyraženým zlatým monogramem GR. Bellybox se nosil připnutý na břiše opaskem, který se zapínal přes vestu, odtud označení waistbelt, a na levé straně visel v černém koženém pouzdře bajonet.

Na pravém boku nosili horalé skotský meč baskethilt zasunutý v závěsníku přes pravé rameno. Především seržanti a důstojníci používali své vlastní meče a obyčejný voják se musel spokojit s levnou variantou, kterou dostal z armádního skladu. Postupem času, jak se britské regimenty více adaptovaly na vedení války v americké divočině, byly tyto tradiční horalské zbraně nahrazovány praktičtějšími tomahavky.

Výzbroj doplňovala celokovová skotská pistole, která se nosila zavěšena na zvláštním úzkém řemenu pod levou paží.

Náhradní oblečení, deku a drobné součásti vojenských potřeb nosil voják v knapsacku, torně vyrobené ze silného plátna nebo hovězí či kozí kůže. Tato torna byla vybavena jen jedním koženým řemenem. Knapsacky vybavené dvěma popruhy se začaly objevovat během druhé poloviny 18. stol., je pravděpodobné, že se používaly už na konci Sedmileté války.

Do haversacku, menší plátěné mošny, se ukládala dávka potravin a na vodu sloužila čutora ledvinovitého tvaru z pocínovaného plechu.

Zdroje: R.R.Gale, A Soldier - Like Way I. Macpherson Mcculloch, Highlander in the French - Indian War: 1756 - 67


ku.oc.liamtoh@nameyks yb